Çekişmeli boşanma ve anlaşmalı boşanma olmak üzere hukukta 2 türlü boşanma davası bulunuyor. Kahramanmaraş’ta ise özellikle ‘Anlaşmalı Boşanma’ davalarında önemli artışlar yaşanıyor. Boşanma oranları her geçen yıl artarken, uygulamada görülen ve en çok rastlanılan boşanma nedeni; şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma dediğimiz ve kanuni adıyla evlilik birliğinin temelden sarsılması nedenine bağlı olan eşlerin birbirlerine “ilgisiz davranması” olarak dikkat çekiyor.

Afşin Asri Mezarlığı'nda Yol Yenileme Çalışmaları Afşin Asri Mezarlığı'nda Yol Yenileme Çalışmaları

Konu ile ilgili Avukat Ali Ali Kaya, Ajans 344 mikrofonuna özel açıklamalarda bulundu.

Kaya, “Son zamanlarda anlaşmalı boşanmaların arttığını görüyoruz. Aile Hukuku’nda boşanma müessesesi var, boşanmalar çekişmeli olduğu gibi anlaşmalı da olabiliyor. Bu noktada üzerinden 1 yıllık süre geçmişse taraflar eğer karşılıklı olarak anlaşmışsa bir mali protokol hazırlayarak bunu yazılı olarak tevsik ederek mahkeme müracaatla anlaşmalı boşanma gerçekleştirebiliyorlar” dedi.

Avukat Ali Kaya, “Anlaşmalı boşanmaların mahkeme yükü olaraktan da cazip olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü davalar içerisinde baktığımızda çekişmeli boşanma davalarında çok ciddi sıkıntıların olduğunu ve uzun yıllara dayandığını görüyoruz. Dolayısı ile anlaşmalı boşanma özellikle çocuksuz ailelerde daha çok tercih edildiğini ve kısa sürede neticelenmesi olduğunu ifade edebiliriz. Burada anlaşmalı boşanma ile ilgili tarafların dilekçe sunması ile mahkeme tarafları dinleyerek anlaşmalı boşanmaya hükmediyor” diye konuştu.

Haber: Metehan Nazlı