Adana sıcağında dutun şifalı yolculuğu başladı Adana sıcağında dutun şifalı yolculuğu başladı

Antalya'da C plakalı servis araçları sahipleri, korsan hizmet veren araçlar nedeniyle mağduriyet yaşadıklarını belirterek düzenledikleri eylem yaptı. Gazi Bulvarı üzerinde toplanan yüzlerce C plaka araç, Kızılarık Caddesi, Yüzüncüyıl, Atatürk Bulvarı istikametinde düzenledikleri konvoyun ardından Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) önünde toplandı. ‘Korsana Hayır', ‘C Plakana sahip çık' ve ‘personel ve okul servisi C plaka ile yapılır' yazılı pankart açan servisçiler adına konuşan Hasan Çetinkaya, 5216, 5393, 2918 sayılı kanunların yerine getirilmesini istedikleri belirtti.

UKOME ve Trafik Şube Müdürlüğü yetkililerinin C plakalı servis sahiplerinin sesini duymasını isteyen Çetinkaya, “D2 veya D4 belgesi ile değil, C plakalı araçların öğrenci ve personel taşıma işini yaptığını kanunlar ve yasalar söylüyor. Ama maalesef önümüzde C plakasız araç dediğimiz, D1, D2 ve D3 yetki belgeleri ile personel taşıyan arazlara izin verildiğini yıllardır biliyoruz. Ara sıra denetim oluyor. D2 belgesi bir noktadan başka bir noktaya turist taşıma amaçlıdır. Bizler ekmeğimize sahip çıkmaya çalışıyoruz” dedi.

Birçok servis aracının şu anda kasko dahi yaptıramadığının altını çizen Çetinkaya, “Birçok arkadaşımız vergilerini, oda aidat ücretlerini ödeyemiyor. Şu an kasko dahi yaptıramıyoruz. Yol Belgesi alacak parayı bulamıyoruz. Lastikleri dahi ikinci el olarak alıyoruz. Biz öğrenci servis işi haricinde personel taşıma işi gibi ikinci bir işi yapamıyoruz. Çok sayıda giderimiz var, ancak öğrenci servis işinden bu masrafları karşılayamıyoruz. Biz ekmek paramızı zor şartlar altında kazanmaya çalışıyoruz. Bu işin takipçisi olacağız. Bizim isteğimiz kanunda yer alan ‘Şehir içi mücavir alan içerisinde C plakalı araçlar ile öğrenci ve servis taşımacılığı yapılır' maddesinin uygulanması ve denetlenmesidir” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA

Editör: Sema Akçakale