Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Mehmet Akpınar, Kahramanmaraş’ta görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Heyecan Bahçesi’nde gerçekleşen toplantıda geride kalan 40 günlük süreci değerlendiren Başkan Akpınar, basın mensuplarının da sorularını cevapladı.

Kahramanmaraş'ta İş Makinesi Kazası: Operatör Hayatını Kaybetti Kahramanmaraş'ta İş Makinesi Kazası: Operatör Hayatını Kaybetti

Dulkadiroğlu’nun asrın felaketinde aldığı yaralara dikkat çeken Başkan Akpınar, bu yaraları bir bir sarma adına çalıştıklarını ifade ederek şunları söyledi: “Dulkadiroğlu ilçemiz, tarihinde belki de en büyük sınavlardan birini yaşadı.  Birkaç kelimede anlatmak mümkün değil, ama yaşadığımız zorlu süreçlerin izlerini silmeye, yaraları sarmaya çalışacağız. Dulkadiroğlu, 226 bin kişilik bir nüfusa ve bin 300 kilometrekarelik bir alana yayılan büyük ve yaşanılabilir bir ilçemizdir. İlçemiz, 43'ü şehir merkezinde, 62'si kırsalda olmak üzere toplam 105 mahalleden oluşmaktadır. Bir ucu Bertiz Karamanlı mahallesinden, diğer ucu Demirciler mahallesine 100 kilometredir. Dulkadiroğlu'nun coğrafi genişliği kadar, içinde barındırdığı insanlık değerleri de büyüktür. Ancak, geçtiğimiz dönemde yaşadığımız deprem felaketi, hayatlarımızı alt üst etti. Bu depremler, yüzlerce yılı aşkın bir süredir var olan bu topraklara büyük zararlar verdi. Toplam 59 bin yapımız var, bunların 9 bin adeti yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı statüsündedir. 32 bin vatandaşımız geçici barınma alanlarında yaşamak zorunda kaldı.  51 camimiz, 30 okulumuz yıkıldı. Bu sadece binaların yıkılmasıyla sınırlı değil, aynı zamanda ruhlarımızda derin izler bıraktı. İlçemizin normal nüfusu 226 bin olmasına rağmen, ticari faaliyetlerden dolayı gündüzleri 450 binlere ulaşan bir insan yoğunluğuna sahiptir. Bu da belediyemizin omuzlarına büyük bir sorumluluk yüklüyor. Belki yaşadıklarımızın acısını tam olarak dindiremeyiz, ancak geleceğe umutla bakabiliriz. Birlikte çalışarak, birlikte ayağa kalkacağız.”
Kısa sürede ortaya koydukları belediyecilik çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Akpınar, değerlendirmesini şu satır başları altında sürdürdü: