Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Türkiye’de 485’in üzerinde diri fay parçası olduğunu belirtti. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde fay olduğunu söyleyen Sözbilir, fayların sürekli artacağını ve hiçbir zaman azalmayacağını ifade etti.

Sözbilir, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin, birkaç fayın birleşerek aynı anda kırıldığı ender depremlerden olduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin farklı yerlerinde depremlerin yaşanmaya devam edeceğini vurguladı.

Açıklamada “Türkiye’de 485’in üzerinde diri fay parçası var. Bunlar 5,5 büyüklüğünün üzerinde depremler üretebilir. Hemen hemen her ilimizde fay var. Yeni yapılan bilimsel çalışmalar yeni fayların olduğunu da ortaya çıkarıyor. Faylarımız sürekli artacak, hiçbir zaman azalmayacak. Denizdeki faylar da gündemde. Onların da haritalandırma süreci başlamış durumda. MTA ve ilgili kuruluşlar tarafından yapılıyor. Bilim insanları olarak fayları tanımak için çalışıyoruz” denildi.

Çimento fabrikasında kahreden ölüm Çimento fabrikasında kahreden ölüm