Olay, cuma günü Piri Reis Mahallesi’ndeki Karacaoğlan Aile Sağlığı Merkezi’nde meydana geldi. H.K. adlı şahıs, Aile Hekimi İlber Yerli’ye bıçaklı saldırıda bulundu.

O Kanal, Kahramanmaraş’ı Doğu Anadolu’da Zannetti O Kanal, Kahramanmaraş’ı Doğu Anadolu’da Zannetti

Yaşanan olayın ardından Hekimsen Kahramanmaraş İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada “Hekimsen 21 Mayıs 2024 tarihinde tüm Kahramanmaraş ili genelinde iş bırakma kararı almıştır. Tüm çalışanlarımızın güvenlik nedenleri ile iş yerlerinde bulunmamaları önemle duyurulur” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kahramanmaraş'ta ASM'ye ilaç yazdırmak için gelen bir şahıs, aile hekimi meslektaşımıza bıçakla saldırmış ve aile hekimi kendisini odasına kilitleyerek kurtulmayı başarmıştır. Aile Sağlığı Merkezleri'nde, güvenlik tedbirleri konusunda, aile hekimleri ve aile hekimliği çalışanları kaderine terk edilmiştir. Sağlıkta şiddet uygulayanlara ceza verilmemesi de şiddet olaylarını artırmaktadır. Çok kez basın açıklamalarımızda talep etmemize, yıllardır Sağlık Bakanlığımıza resmi yazılarımız ve taleplerimizle bildirmemize rağmen Aile Sağlığı Merkezlerimizde güvenlik önlemleri alınmamıştır. Bilindiği gibi A ve B grubu Asm'lerde çok sayıda işçi sağlık çalışanlarının çalıştırılması zorunlu iken aile hekimlerine bu çalıştıracakları personeller içinde güvenlik görevlisi istihdamı hakkı bile verilmemektedir. Elektroşok cihazı ve benzeri önlemlerin kullanımı sağlık çalışanları için yasakken, saldırganların sağlık kurumlarına silahla girme hakkı bulunmaktadır. Bu nasıl bir haktır, hekim bu şartlar altında nasıl hizmet verebilir diye kamuoyuna sormak istiyoruz!”

“Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi tekrar iletiyor ve yaşanan bu sağlık terörü sebebiyle; şiddet yaşanan her kurumda iş bırakma kararı alma yönünde mevcut Yönetim Kurulu kararımıza göre 21 Mayıs 2024 tarihinde tüm Kahramanmaraş ilinde iş bırakma kararı aldığımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Bu bağlamda, Kahramanmaraş ilinde hiçbir poliklinik hizmeti yapılmayacaktır. Servislerde çalışan üyelerimiz, çalışmalarını aksatmayacak şekilde yeterli nöbetçi hekim ve diğer sağlık çalışanı bulundurmak şartıyla eyleme katılabilirler (tüm servis, klinik çalışmaları, doğum salonları, evde bakım hizmetleri de bu kapsamdadır). Yapılacak iş bırakma eylemlerinde ayrıca elektif ameliyatlar yapılmayacaktır. İş bırakma eylemi gündüz mesai saatlerinde olacaktır. Tüm çalışanlarımızın taciz ve diğer güvenlik nedenleri ile iş yerlerinde o gün bulunmamaları önemle duyurulur. Göstermiş olduğumuz bu demokratik tepkinin şiddete karşı bir farkındalık oluşturmasını ve yetkililerin palyatif ve göstermelik çözümler yerine samimi ve etkin çözümler üretmesini diliyoruz. İlgililere ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

“Hekimsen Sendikası, 21 Mayıs iş bırakma kararı almıştır. 138/2024 sayılı iş bırakma kararı ile Kahramanmaraş il genelinde iş bırakma kararı uygulanacaktır. İş bırakma kararı ile 21 Mayıs 2024 tarihinde Kahramanmaraş'ta doktorlar iş bırakacak, hiçbir poliklinik hizmeti yapılmayacaktır. İş bırakma kararı, tüm sağlık çalışanlarını da kapsamaktadır.”

Haber: Metehan Nazlı 

Kaynak: ajans344.com