MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanun Teklifinin tümü üzerinde Milliyetçi Hareket Partisi grubu adına konuşma gerçekleştirdi.

Dora’nın açıklamaları şu şekilde:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarih boyunca milletimizin bağımsızlığını ve güvenliğini sağlayan en önemli kurumlardan biri olmuştur. Bugün de Türk ordusu dünyanın farklı coğrafyalarında aktif olarak görev yapmakta, Türkiye’nin ve bölgenin güvenliğine büyük katkılar sağlamaktadır. Özellikle son yıllarda Suriye, Irak ve Libya gibi bölgelerde yürütülen operasyonlar, ülkemizin güvenliği açısından hayati öneme sahipken Karabağ, Somali, Basra Körfezi, Doğu Akdeniz, Balkanlar ve Karadeniz gibi stratejik coğrafyalardaki destek bazlı operasyonel varlığımız ise bölgesel ve küresel barışı korumaya yönelik atmış olduğumuz hayati adımlardır.”

“Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı Harekâtları; terör örgütlerinin sınırlarımızda oluşturmak istediği terör koridorunu engellemekte, bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamaktadır. Bu harekâtlar sadece Türkiye’nin değil, aynı zamanda bölgedeki diğer ülkelerin de güvenliği açısından önemli bir rol oynamaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri bu operasyonlarla bölgedeki terör unsurlarını etkisiz hâle getirerek, sınırlarımızın ötesinde güvenli bir bölge inşa ederek, Suriyeli sığınmacıların vatanlarına güvenli bir şekilde geri dönüşü için büyük bir umut kaynağı oluşturmuştur. Irak’ta ise Pençe-Kartal ve Pençe-Kaplan Operasyonlarıyla terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen mücadele, bölgedeki terör faaliyetlerini büyük ölçüde azaltmış, Türkiye’nin güney sınırlarında güvenliğin sağlanmasına önemli katkılarda bulunmuştur.”

“Türk ordusu binlerce yıllık tarihî mirası ve medeniyet anlayışıyla sadece Türk milletinin değil, tüm insanlığın huzur ve güvenliğine katkıda bulunmayı kendine görev edinmiştir. Bu bağlamda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin uluslararası barışa ve istikrara olan katkıları saymakla bitmez. Kore’den Kıbrıs’a, Bosna’dan Afganistan’a kadar birçok coğrafyada barışın tesisinde ve korunmasında aktif rol oynamıştır.”

Kahramanmaraş hava durumu (19 Haziran Çarşamba) Kahramanmaraş hava durumu (19 Haziran Çarşamba)

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale