Haksız kazanç elde etmeyi hedefleyen suç örgütlerinin başvurduğu yöntemlerden biri olan ‘changeotomobil dolandırıcılığında depremde hasar gören ve kullanılamaz hale gelen otomobillerin motor ve şasi numaraları değiştirilerek başka araçların üzerine kaydedilebildiği aktarıldı.

Bu durumdan habersiz olan vatandaşlara satılması ile dolandırıcılık olayının gerçekleştirildiği ifade edildi.

Bu durumun yaşanmaması için Kahramanmaraşlı galericiler vatandaşları uyararak araba satın alırken dikkatli olmaları yönünde bilgilendirdi.

Kahramanmaraş’ta servis aracı devrildi: Yaralılar var Kahramanmaraş’ta servis aracı devrildi: Yaralılar var

Depremzedelerin kullanılamaz otomobillerine ait şasi numarasının, başka çalıntı araçlara kopyalanması ile ortaya çıkan durum hakkında galerici esnafı Mustafa Başkonuş, vatandaşları bilgilendirdi.

“Change dediğimiz olay şaselerin yer değiştirmesidir veya arabaların iki parça halinde birleşmesidir. Özellikle bu deprem bölgelerinde bu arabalar çok arttı. Depremden sonra ortada olmayan bir arabanın enkazı satılmadı, evrakları satıldı. Piyasaya çıkmayan bir arabanın daha doğrusu çıkamaya bir arabanın şasesini depremde hasar alan otomobille kendisininkini değiştirdi. Günümüz mantığı ile kopyala yapıştır yaptı” dedi.

Haber: Metehan Nazlı

Editör: Sema Akçakale