“Çözüm Bakanlığı” Tiyatro Gösterisi Çocuklarla Buluştu “Çözüm Bakanlığı” Tiyatro Gösterisi Çocuklarla Buluştu

Kahramanmaraş Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen tarafından yapılan basın açıklamasında, eğitimde yaşanan şiddete karşı cezaların arttırılması yönünde çağrıda bulunuldu.

Açıklamayı Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Kahramanmaraş 1’Nolu  Şube Başkanı Mehmet Çetin yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yakın zamanda Kahramanmaraş Mimar Sinan İlkokulunda bir öğretmen veli şiddetine maruz kalırken, İstanbul/Eyüpsultan’da okul müdürü İbrahim Oktugan eski bir öğrencisi tarafından silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetmiştir. Meslektaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve eğitim camiasına başsağlığı diliyoruz. Şiddet olaylarına dikkat çekmek için, Genel Başkanımız Ali Yalçın ve Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Bakanlıkta yaptığı ortak basın açıklamasını ve TBMM önünde gerçekleştirilen eylemi destekliyoruz. Eğitimcilere yönelik şiddeti önleyecek yasal düzenlemelerin artık acilen çıkarılması gerektiğini vurguluyoruz.”

“Bu konuda geç kalındı”

Kanayan bir yara hâline gelen şiddet olaylarına dikkat çekiyor, tedbir alınması için yetkililere çağrıda bulunuyoruz. Bu çağrımızı sürekli tekrarlıyoruz. Sesimize kulak verilseydi, gereken önlemler zamanında alınmış olsaydı belki de bugün gündemimiz bu olmayacaktı. Ancak ne yazık ki birçok konuda olduğu gibi bu konuda da geç kalınmıştır. Genel Başkanımız Ali Yalçın, Millî Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin’in daveti üzerine Bakanlıkta bir görüşme gerçekleştirmiş, görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yapılmıştır. Sayın Bakanın davetini ve eğitimcilere şiddeti önlemek üzere yapılacağı ifade edilen çalışmaları önemli ve kıymetli buluyoruz.

“Şiddete karşı yasal düzenleme”

Bugüne kadar kamu görevlilerine yönelik gerçekleştirilen tüm şiddet olaylarında tepkimizi en sert şekilde ortaya koyduk. Sendika olarak, geçen yıl hayata geçirilen Öğretmenlik Meslek Kanunu tartışmalarında şiddete yönelik düzenlemeyi talep edip son ana kadar sergilediğimiz ısrarın gereği maalesef ki yapılmadı. O gün gereği yapılsaydı belki bugün İbrahim hocalar ölmeyecekti. Sayın Bakanın, Genel Başkanımız Ali Yalçın’la görüşmesinde, meslek kanununa ilişkin yeni düzenleme konusunda kullandığı ‘şiddete karşı yasal düzenleme’ ifadelerini son derece kıymetli buluyoruz. Bunun bir an evvel hayata geçmesinin takipçisi olacağız.

Haber: Metehan Nazlı