Afetin merkezi Kahramanmaraş’ta yeniden inşa süreci devam ederken şehirde birçok alanda kriz yaşanıyor.

Afetin merkezi Kahramanmaraş’ta yeniden inşa süreci devam ederken şehirde birçok alanda kriz yaşanıyor. Depremden ağır yara alan ve maalesef yanlış yerlere yapıldığı çok geç anlaşılan hastaneler, tarihi alanların durumu (İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü hala müdür bekliyor), konaklama sorunu derken belki de kanayan en büyük yaramız eğitim sorunu, Edebiyatın Başkenti’nde kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı.

Deprem bölgesi olan Kahramanmaraş'ta eğitim ne yazık ki yine sahipsiz kaldı! Ülke çapında büyük başarılara imza atmış olan bir okul, 2 yıldır il içerisinde yine kendisi gibi başarılı bir okulla aynı binayı paylaşma talihsizliği yaşıyor. Bu sorun her iki okulu da maalesef çok ciddi bir şekilde olumsuz bir gidişata sevk ediyor.

Necmettin Erbakan Proje İmam Hatip Lisesi özelinde bakılırsa açıldığı günden bugüne Türkiye'de üniversitelere öğrenci yerleştirmesi yönüyle başarılı olan hatta yaşanan büyük depreme rağmen Türkiye birincisi bile çıkaran bu okul, başka bir okulla -hem de bir ortaokulla - aynı binayı paylaşma talihsizliğine terk edildi.

Velilerden edinilen bilgilere göre; bu durum aynı binada ikili eğitimi zorunlu hale getirdi ve bu ikili eğitim, Necmettin Erbakan Proje İmam Hatip Lisesini sıralama açısından çok gerilere götürdü. Önümüzdeki birkaç gün içerisinde lise yerleştirme sınav sonuçlarının açıklanacağını da düşünürsek bu okulun yerleştirme puanı nerelere kadar düşecek bilinmiyor. Muhtemelen başarılı bir okulun zirveden gerilere doğru düşüşüne şahit olacağız.

Türkiye Yüzyıl'ı denilen bu yüzyılda hem de yeni bir müfredatın yayınlandığı bu günlerde bir yaman çelişki değil mi sizce de?